IVARCLIMA – nadčasový systém sálavého stropného vykurovania / chladenia
Systémy sálavého stropného vykurovania / chladenia predstavujú systémovú inováciu, ktorá pre prevádzkový režim využíva veľkú teplovýmennú plochu s oveľa nižšími výstupnými teplotami v porovnaní s tradičnými systémami. Pri vykurovaní je to v rozmedzí od 27 do 35 °C a pri chladení od 16 do 20 °C.
Sálavé stropné systémy IVARCLIMA umožňujú dosiahnuť výrazné úspory energie, ktoré dosahujú až 75 % prevádzkových nákladov, čo zaisťuje rýchlu návratnosť vložených investícií v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Zanedbateľný nie je ani dopad na ekológiu a ochranu životného prostredia.
Pri sálavých stropných systémoch sa koncept vykurovania alebo chladenia premenil na ekologickú pohodu, čo neznamená zvyšovanie alebo znižovanie teploty oproti teplote v priestore, ako sme zvyknutí pri tradičných systémoch. Pojem environmentálna pohoda znamená uspokojenie radu termo-hygrometrických faktorov, ako je výmena telesnej teploty človeka s vonkajším prostredím, relatívna vlhkosť alebo prúdenie vzduchu, čo sú aspekty, ktoré regulujú množstvo energie vyžarovanej ľudským telom smerom von.
Sadrokartónové sálavé stropné panely IVARCLIMA predstavujú v súčasnej dobe tú najlepšiu variantu pre vykurovanie a chladenie z technického, ekonomického, zdravotného aj praktického pohľadu. Jedná sa o panely vyrobené zo sadrokartónových dosiek s inštalovanou vykurovacou slučkou z plastových rúrok, vhodných na prietok teplej alebo studenej vody. Systém lisovacích fitingov zaisťuje jednoduchú a rýchlu inštaláciu hydraulického rozvodu s pokládkou panelov suchou, bežne používanou metódou.
Inštalácia sa zvyčajne vykonáva na strop, prípadne na stenu, a nezaberá užitočný priestor pre iné zariadenia. V prevádzkovom režime nedochádza k pohybu vzduchu a následne k víreniu prachu, čím je dosiahnutá bezkonkurenčná zdravotná nezávadnosť prostredia. Predmetom inštalácie sálavého stropného systému IVARCLIMA nie sú žiadne ďalšie zariadenia, ktoré by mali negatívny dopad na estetiku prostredia, a nie sú potrebné žiadne prašné stavebné práce. Systém môže nahrádzať omietku, zvyšuje tepelnú a zvukovú izoláciu a zabraňuje oslabeniu konštrukcie, pretože nevyžaduje sekanie drážok v stenách.
Ivarclima sálavé stropné chladenie
Väčšinu času trávime v domácom prostredí alebo na pracovisku. Zaistenie dostatočného komfortu v týchto prostrediach je základnou potrebou našej vnútornej pohody a závisí predovšetkým na okolitej teplote, stupni vlhkosti a kvalite vzduchu. Čím viac budú tieto faktory uspokojivé, priamo úmerne porastie naša produktivita a pozitívna nálada aj vzhľadom k nášmu okoliu.
Dosiahnutie zodpovedajúcej tepelnej a akustickej izolácie je určite dobrým východiskovým bodom na získanie ideálnych podmienok komfortu s významným dopadom na energetické úspory spojené s prevádzkovaním systému.
Energetické úspory je možné ovplyvniť aj zateplením vonkajších obvodových stien budovy. Nie vždy je takáto možnosť vhodná, obzvlášť pri historických budovách, kde vonkajší vzhľad budovy nemôže byť zmenený. V týchto prípadoch je možné dosiahnuť energetické úspory obkladom obvodových stien z vnútornej strany tepelnoizolačným materiálom a dosiahnuť tak ešte vyššie úspory prevádzkových nákladov. V tomto ohľade je ideálnym riešením systém IVARCLIMA, pretože v sebe integruje systém vykurovania i chladenia, ako aj tepelnú a akustickú izoláciu s možnosťou predstenových konštrukcií.
Systém IVARCLIMA v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako sú fotovoltaické systémy, solárne termálne systémy a tepelné čerpadlá, umožňuje znížiť emisie do atmosféry. V kombinácii všetkých uvedených faktorov sa potom stáva systémom, ktorého celková ročná spotreba primárnej energie musí byť rovnaká alebo nižšia ako výroba energie získaná pomocou obnoviteľných zdrojov energie.
V kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi energie spĺňa všetky predpoklady na to, aby bola bytová jednotka alebo objekt energeticky nezávislé. Systém je možné implementovať kdekoľvek v obytných budovách, kanceláriách, hoteloch, priemyselných odvetviach, nemocniciach, škôlkach, školách, múzeách a nákupných centrách. Neexistujú prakticky žiadne prevádzkové ani funkčné limity, pretože je systém extrémne flexibilný a prispôsobiteľný všetkým potrebám.
Sálavé stropné panely IVARCLIMA sú tvorené sadrokartónovými doskami, ktoré sú po inštalácii nerozpoznateľné od klasických sadrokartónových dosiek. V priestore ich možno inštalovať na strop alebo stenu, a nezaberajú tak priestor pre iné zariadenia, nespôsobujú vírivý pohyb vzduchu a s ním súvisiacu nežiaducu prašnosť. Najčastejším nízkoteplotným zdrojom sú v spoločnosti IVAR CS švédske tepelné čerpadlá THERMIA pracujúce v rozsahu teplôt od 27 °C do 35 °C pri vykurovaní a od 16 °C do 20 °C pri chladení. Nízkoteplotné zdroje vykurovania, ako sú švédske tepelné čerpadlá THERMIA, umožňujú významné zníženie spotreby energie a zaručujú vysoký komfort 365 dní v roku.
Vykurovanie a chladenie
Sálavé teplo nevnímáme jako lokální zdroj tepelných emisí, ale spíše jako fyziologické, homogenní a přirozené klimatické prostředí, ve kterém si naše tělo může přirozenou cestou vyměňovat své metabolické teplo.
Sálavé stropné panely IVARCLIMA, inštalované na nosnú kovovú konštrukciu, môžu vytvárať užitočné duté priestory vhodné na prechod vodovodného potrubia, vzduchotechniky, elektrického vedenia, počítačových sietí a pod. Vzhľadom na svoju nízku tepelnú zotrvačnosť sú vhodné aj do prostredí, ktoré nie sú vždy trvalo obsadené alebo sú obsadené príležitostne , a to na krátku dobu (napr. hotelové izby, zasadacie miestnosti atď.). Keďže sú plne funkčné v priebehu niekoľkých hodín po zapnutí, nie je nutné udržiavať systém v nepretržitej prevádzke.
Inštalácia sadrokartónových panelov sálavého stropného systému
Sálavé stropné a stenové systémy IVARCLIMA z prefabrikovaných sadrokartónových panelov nachádzajú ideálne uplatnenie vo všetkých typoch budov, či už ide o novostavby alebo rekonštrukcie v oblasti rezidenčného, priemyselného, nemocničného alebo hotelového sektora.
Kombinácia jednotlivých komponentov systému umožňuje aplikovať rôzne technické riešenia schopné uspokojiť aj tie najnáročnejšie požiadavky.
Vytvorenie aktívneho sálavého stropného systému vyžaduje prítomnosť dvoch profesionálnych remesiel:
- Sadrokartonár vytvorí nosnú kovovú konštrukciu potrebnú na upevnenie sadrokartónových panelov, vytvorenú podľa vopred spracovanej schémy pokládkového plánu. Po inštalácii aktívnych a pasívnych panelov vykoná sadrové stierky, brúsenie a maľovanie.
- Kúrenár inštaluje zostavu distribučného rozdeľovača / zberača, inštaláciu a pripojenie hlavných rozvodov prívodného a vratného potrubia a pripojenie sadrokartónových panelov do systému v daných miestnostiach, podľa projekčných podkladov.
Umiestnenie prípadných odvlhčovačov alebo núteného vetrania s rekuperáciou tepla sa zvyčajne realizuje podľa projektovej dokumentácie.
Umiestnenie a upevnenie nosnej kovovej konštrukcie
Realizácia nosnej kovovej konštrukcie na následné upevnenie sálavých sadrokartónových panelov sa vykonáva zavesením vhodných profilov do kovového rámu. Pred začatím inštalácie kovového rámu a nosnej kovovej konštrukcie je nutné sledovať a rešpektovať vopred vytvorené vodorovné rysky, pod stropom na stenách po obvode celej miestnosti, vytvorené buď tradičnými systémami, alebo modernými laserovými zariadeniami.
Odpruženie profilov a ich osovej vzdialenosti
Profily tvoriace nosný kovový rám sú vyrobené z oceľového plechu s menovitou hrúbkou väčšou alebo rovnou 0,60 mm s povrchovou úpravou zinkovaním. Vzdialenosť medzi jednotlivými profilmi je podmienená hrúbkou použitých sadrokartónových dosiek a smerom ich pokládky, ktorá môže byť rovnobežná alebo kolmá k profilom. Výhodná je kolmá inštalácia, tzn. keď je dlhá strana sadrokartónovej dosky kolmá k nosnému kovovému rámu, pretože zaisťuje vyššiu mechanickú pevnosť pokládky.
Voľba typu zavesenia a jeho fixácie
Výber prvkov na zavesenie nosnej kovovej konštrukcie musí byť vykonaný v závislosti od typu podpery, požadovaného spustenia a typu použitého profilu. Všeobecne je nutné skontrolovať stav podpery, najmä pokiaľ ide o drevo. Systém IVARCLIMA je možné zavesiť na akýkoľvek typ podpery, či už sa jedná o betón, tehlu alebo drevo. Jednotlivé kotviace prvky musia byť vybrané vhodne a podľa typu podpery:
- motýľové skrutky na ukotvenie do dutého muriva (stena / strop), ako sú napr. tehly,
- expanzné hmoždinky so skrutkami na kotvenie do plného muriva (stena / strop), ako je napr. betón, v prípade požiarnej ochrany musí byť hmoždinka z kovového materiálu,
- skrutky s dĺžkou 50 mm alebo viac pripevnené k boku trámu v prípade drevenej konštrukcie.
Zavesený strop
Medzi hlavné výhody pri výbere zaveseného podhľadu patrí, okrem vytvorenia nosnej kovovej konštrukcie na inštaláciu sadrokartónových panelov, aj možnosť využitia dutého priestoru. Ten je možné využiť ako technický priestor na inštaláciu ďalších systémov, ako sú rozvody rekuperácie, elektrického vedenia, počítačových sietí alebo zlepšenie tepelnej a zvukovej izolácie na základe požadovaných parametrov.
Pre optimálne hydraulické vyváženie systému odporúčame na každý hlavný prívodný a vratný okruh pripojiť maximálne päť panelov 2000 x 1200 mm, desať panelov 1000 x 1200 mm alebo dvadsať panelov 600 x 1000 mm, a to aj zmiešaným spôsobom, maximálne však do 12 m2 sálavej plochy.
Hydraulické zapojenie pripojovacieho potrubia jednotlivých sálavých stropných sadrokartónových panelov sa realizuje na hlavný rozvod z polyetylénového potrubia IVAR.PE-Xa RCR / RCB s rozmerom 20 × 2 mm vybaveného tepelnoizolačným plášťom z polyuretánovej peny pokrytej ochranným filmom.
Vzájomné prepojenie sálavých stropných panelov s hlavným rozvodom sa vykonáva využitím lisovacích fitingov IVAR.PPSU IC alebo s pripojením priamo na distribučný rozdeľovač, s možnosťou využitia potrubia IVAR.HK PE-RT na predĺženie pripojovacieho potrubia panelov.
Po inštalácii všetkých lisovacích fitingov sa vykoná tlaková skúška systému maximálnym tlakom 1 bar počas približne 2 až 3 hodín, s následnou kontrolou tesnosti všetkých vykonaných spojov.
Potom, čo bola vykonaná tlaková skúška tesnosti všetkých hydraulických pripojení, nasleduje odvzdušnenie všetkých okruhov. Odvzdušnenie musí byť vykonávané zodpovedne a postupne po jednotlivých okruhoch. V prípade poklesu tlaku sa vykoná dopustenie vody do systému na prívodnom a odvzdušnenie na vratnom potrubí, pokiaľ nebude zrejmé, že bol všetok vzduch zo systému odlúčený. Ideálnym riešením je vybavenie systému odlučovačmi vzduchu alebo automatickými odvzdušňovacími ventilmi, ktoré sú obvykle dodávané ako súčasť distribučného rozdeľovača. Po vyššie uvedených krokoch môžete pristúpiť k tepelnej izolácii tých častí systému, ktorými bude prechádzať voda a neboli doteraz izolované tepelnou izoláciou s uzavretou štruktúrou buniek tzn. izoláciou vhodnou pre systémy chladenia.
Akonáhle boli splnené všetky kroky spojené s hydraulikou a prácou inštalatéra / kúrenára, je opäť nutný zásah sadrokartonára. Jeho úlohou je kompletizácia stropného podhľadu výplňovými pasívnymi panelmi, ktoré sa inštalujú rovnako ako aktívne panely. Pasívne panely (bez inštalovanej slučky) umožňujú vytvorenie otvorov na inštaláciu svietidiel alebo vyústenie vzduchotechniky. Pokiaľ sú v stropnom podhľade technológie, ktoré vyžadujú prístupnosť pre údržbu (napr. stropný odvlhčovač), je nutné zaistiť aj revízne otvory.
Po dokončení montáže výplňových pasívnych panelov sa vykoná ošetrenie škár sadrovaním, brúsením a finálnym náterom celého stropu. Ošetrenie škáry medzi sadrokartónovými doskami je uľahčené zvláštnym profilom samotnej sadrokartónovej dosky, ktorá má zoslabené okraje, špeciálne navrhnuté na tento účel.
Manipulácia
Prefabrikované sadrokartónové panely IVARCLIMA sú dodávané adekvátne zabalené na paletách a musia byť usporiadané na skladovanie aj prepravu vodorovne na rovnej podložke a na suchom a krytom mieste.
Dlhodobé skladovanie vonku v priamom kontakte s atmosférickými vplyvmi sa neodporúča. Akákoľvek manipulácia s panelmi, musí byť vykonávaná opatrne s uchopením za dlhšie strany, aby nedošlo k ich náhlemu prehnutiu.
Vzhľadom na zmeny klimatických podmienok v uplynulých rokoch je v súčasnosti systém IVARCLIMA najmodernejším systémom v oblasti plošného vykurovania a chladenia. V kombinácii so švédskym tepelným čerpadlom THERMIA je potom schopný uspokojiť aj tie najvyššie požiadavky užívateľov alebo prevádzkovateľov na tepelnú pohodu a prevádzkové náklady.
Miroslav Kotrouš
technický manažér, IVAR CS spol. s r.o.